Ghost Trick, czyli Shu Takumi rozumie

banner-ghosttrickNie ufam ludziom, którzy obwołują się psiarzami/kociarzami i lubią wyłącznie te zwierzęta. Jaka w tym logika? To jak lubienie tylko pierwszego miesiąca wakacji, a drugiego już nie. Na całe szczęście istnieje gra, która nawiązuje do tego niezwykle istotnego dyskursu – Ghost Trick, przygodówka o byciu duchem.

Ghost Trick jest grą z 2010 roku na starego i dobrego Nintendo DSa. Wyszła też wersja na iOS, ale tej niestety nie miałam okazji wypróbować. Reżyserem, scenarzystą i generalnym mózgiem tego przedsięwzięcia jest Shu Takumi, twórca gier z serii Ace Attorney. Nie wiem co może być większą rekomendacją.

Ghost Trick jam.

Gra zaczyna się od tego, że główny bohater umiera. W końcu musi jakoś zostać tytułowym duchem. Okazuje się bowiem, że nasz protagonista, Sissel, po zejściu zdobył umiejętność opętywania przedmiotów i manipulowania nimi. Minusem tej sytuacji jest natomiast to, że biedaczek stracił pamięć i zupełnie nie wie kim był, jak zginął i z jakiego powodu. Jedynym tropem jest rudowłosa dziewczyna, która sama jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Ghost Trick najłatwiej podsumować jako grę przygodową z zacięciem logicznym. Z czasem ta logika gdzieś się rozmywa, ale przez dużą część czasu będziemy kombinować jak tu manipulować otaczającymi nas przedmiotami żeby ratować biednych NPCów. Sissel bowiem nie tylko może kontrolować różnymi rzeczami, umie też cofać się cztery minuty przed czyjąś śmiercią i zapobiegać ich zejściu. Nasze zadanie polega na tym żeby do tych rozmaitych zejść nie doprowadzić.

ghosttrickdog-missile

W praktyce rozgrywka polega na tym, że nasz protagonista obserwuje świat na dwa sposoby – w czasie rzeczywistym, oraz w trybie ducha. W tym drugim czas się zatrzymuje, a Sissel widzi ‘rdzenie’, które posiadają przedmioty, na które może w jakiś sposób wpływać. W tym trybie poruszamy się, a w czasie rzeczywistym możemy wykonywać tytułowe triki, które mogą polegać na otwarciu szafki, przetoczeniu opony i innych najróżniejszych działaniach. Dowcip polega na tym, że czasami te manipulacje trzeba odpowiednio skoordynować i mieć odpowiednie wyczucie czasu żeby gdzieś się przenieść, bądź uratować komuś życie. A propos tego drugiego, o ile zazwyczaj gra nie ma limitu czasowego, to przy ratowaniu kogoś, mamy na to oczywiście tylko cztery minuty. Na całe szczęście w razie porażki możemy próbować w nieskończoność od nowa, więc rozgrywce nie towarzyszy nieprzyjemny stres, a wyłącznie trenowanie szarych komórek.

ghost-trick-screenshot

Fabularnie Ghost Trick jest oczywiście bardzo dobre. Są tu szalenie wyraziste postaci, które spokojnie dorównują odmieńcom z Ace Attorney i mnóstwo mniejszych lub większych tajemnic, które nęcą od samego początku. Największym plusem fabuły jest to, jak się rozgrywa. Sam początek gry nie ma żadnych dłużyzn. Wprowadzeniem gry jest pierwsza misja i w trakcie jej przechodzenia poznajemy głównego bohatera i otaczający go świat. Z czasem pojawia się coraz więcej dialogów, ale dzieje się to stopniowo i naturalnie, dlatego nie ma się poczucia przegadania. Zresztą, postacie i dialogi są na tyle barwne, że więcej rozmów nie przeszkadza.

Audiowizualnie gra robi fantastyczne wrażenie. Jest tu mnóstwo żywych kolorów, świetne projekty postaci i niesamowita animacja tychże projektów. Serio, musicie to zobaczyć. Byłam przekonana, że animacja była zrobiona rotoskopowo, ale okazuje się, że wszystko zostało animowane ręcznie na podstawie wcześniej zrobionych trójwymiarowych modeli. Coś cudnego. Za muzykę odpowiada znany z pierwszego Phoenix Wrighta Masakazu Sugimori, który tworzy ścieżki, które przyjemnie się nuci, a potem człowiek nie może się ich pozbyć z głowy na następne tygodnie.

ghosttrick-canabela-gif

Bardzo się cieszę, że w końcu zagrałam w Ghost Trick. Gra ma mnóstwo serducha i przejście jej sprawiło mi masę frajdy. Większości z Was nie muszę namawiać do wypróbowania tego cudeńka, bo już je przeszliście, ale jeśli nie mieliście okazji, to gorąco zachęcam. Jest tu ciekawe założenie fabularne, parada dziwacznych postaci i mnóstwo zabawy. Dla fanów Ace Attorney pozycja obowiązkowa, więc do roboty!

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s