Etrian Mystery Dungeon – nowa pociecha Atlusa i Spike Chunsoft

banner-etrianmysteryZ serii: ‘tylko umiarkowanie wiem o co chodzi, ale Yuzo Koshiro komponuje, więc biorę’, Atlus tydzień temu zapowiedział powstanie krzyżówki Mystery Dungeon z Etrian Odyssey, a dosłownie przedwczoraj potwierdzona została lokalizacja tego tytułu w języku angielskim. Ale o co tak dokładnie chodzi?

Etrian Odyssey jest mi o tyle znane, że już kiedyś miałam okazję zagrać w parę gier z serii. Oryginalnie wydane przez Atlusa na Nintendo DS tytuły są pozbawione rozbudowanej otoczki fabularnej, za to mają dużą ilość czołgania się po lochach. Do tego dochodzą charakterystyczne projekty postaci i muzyka Yuzo Koshiro. Mystery Dungeon jest natomiast dzieckiem Chunsoftu (tego samego co się później przeobraził w Spike Chunsoft i stworzył m.in. Danganronpę) i jest wariacją gier zwanych roguelike.

Etrian-Mystery-Dungeon

Dwa słowa na temat roguelike. Są to gry w których poruszamy się po losowo generowanych lochach, zbieramy fanty i manto od przeciwników, którzy poruszają się w tym samym czasie, co my. Ma to charakter turowy – przeciwnicy wykonują czynności dopiero po nas. Czy czynnością będzie uczynienie kroku, czy też uleczenie się ziółkiem zależy już tylko od nas. Trudność polega na tym, że lochy możemy opuszczać tylko w określonych miejscach bądź przy użyciu odpowiedniego przedmiotu. W przypadku przegranej zaczynamy zabawę od początku.

Etrian-Mystery-Dungeon

Seria Mystery Dungeon była odpowiedzialna za wskrzeszenie gatunku w Japonii na początku XXI wieku. Główni przedstawiciele serii to przede wszystkim Pokemon Mystery Dungeon, które sprzedało się w chorych ilościach egzemplarzy, Chocobo Mystery Dungeon czy Shiren the Wanderer. Gry posiadają charakterystyczne cechy roguelike’ów, ale wprowadzają też uproszczenia (gry nie zaczyna się od nowa w przypadku przegranej!) i dodatkowe elementy jak klasowy system rozwoju postaci czy tony minigierek.

Po takim wprowadzeniu człowiek zastanawia się dlaczego te dwie serie nie spotkały się wcześniej, w końcu brzmią jak para idealna. Etrian Odyssey ze swoją obsesją na punkcie lochów powinno czuć się w lochach Mystery Dungeon jak w domu. Producenci obiecują nieskończone ilości lochów, dużą wagę klas postaci i brak trzymania za rękę. Najnowsza pociecha Atlusa i Spike Chunsoftu pojawi się już wiosną 2015 roku na amerykańskich 3DSach.

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s