Nie płakać do zakończenia – Mother 3

banner-mother3Jestem w takim smutnym wieku, że gry rzadko kiedy imponują mi fabularnie. Oczywiście zdarzają się perełki w stylu The 3rd Birthday, ale bardziej niż kuszt pisarski scenarzystów, imponują mi sposoby funkcjonowania firm, które dopuszczają takich ludzi do tworzenia, więc ich nie liczę. Czasem jednak pojawiają się gry, które są tak dobrze napisane, że nie sposób porówywać ich do czegokolwiek innego. Taką grą jest właśnie Mother 3, bądź Earthbound 2.

Seria Mother to w niektórych kręgach rzecz kultowa. Jest ona własnością Nintendo, a jej twórcą jest Shigesato Itoi. Gry mają wspólne postaci i motywy, ale nie jest konieczne przechodzenie ich wszystkich po kolei. Tym lepiej dla mnie, bo, wstyd się przyznać, zupełnie nie potrafiłam wgryźć się w pierwsze dwie gry pomimo wielokrotnych podejść. Może jeszcze muszę do nich dojrzeć.

bzjs9s7 - ImgurkjHuxe7 - Imgur

Mother 3 została stworzona na Gameboya Advance’a i wydana wyłącznie w Japonii w 2006 roku. Opowiada ona historię pewnej rodziny oraz społeczności, w której żyją. Rzucam ogólnikami, bo Mother 3 nie dość, że jest bardzo sprawnie napisaną historią, to oferuje fantastyczny kawałek analizy socjologicznej. Fabuła trzeciej Matki zaskakuje drobiazgami. Rzecz nie rozgrywa się w typowym świecie fantasy, postaci grywalne to najmniej charyzmatyczna zgraja w historii gier, a głównym przeciwnikiem są… świnie. Mother 3 co chwila wyśmiewa się z growych klisz, komentuje rzeczywistość i do tego wyrywa serce autentycznie przejmującą historią o miłości. To chyba jest największą siłą tej gry. Pomimo zabawnej atmosfery i wiecznego przymrużenia oka, Mother 3 opowiada szalenie smutną historię. A że robi to bardzo kompetentnie, to fabuła zostaje z graczem na długo po zakończeniu.

Rozgrywka w trzeciej Matce jest szalenie prosta. Sterujemy kilkoma postaciami, które mają określony poziom doświadczenia, umiejętności i czasem nawet możliwość korzystania z magii. Walka odbywa się w systemie turowym, który wyróżnia się dwiema rzeczami. Pierwszą jest ruchomy pasek życia, który odlicza numerki reprezentujące HP w czasie rzeczywistym, dlatego mamy szansę uleczyć naszych herosów nawet kiedy przyjmą fatalny cios. Drugim smaczkiem jest możliwość zadawania dodatkowych ciosów przeciwnikom jeśli tylko zrobimy to zgodnie z rytmem granej piosenki. W praktyce nie jest to takie proste jeśli będziecie grać w Mother 3 na emulatorach (a będziecie), bo te mają niestety opóźnienia.

ROeGeCR - ImgurWpway9f - Imgur

Pod względem audiowizualnym Mother 3 jest niezaprzeczalnie najbardziej udanym produktem z serii. Styl obecny w poprzednich grach nareszcie wygląda ślicznie i w ogóle się nie starzeje, a szalenie urokliwy soundtrack (skomponowany przez Shogo Sakaiego) nadaje całości wyjątkowego stylu. Największy problem z trzecią Matką polega na tym, że ciężko o niej opowiadać, trzeba jej doświadczyć. Dowiedzieć się dlaczego grę zapisują żaby, nie możemy iść na południe ze względu na mrówki, a turkuć podjadek ćwiczy latami żeby mieć godnego przeciwnika.

Niestety, jak już wspomniałam, Mother 3 nigdy nie została wydana poza Japonią. Na całe szczęście znaleźli się wspaniali ludzie, którzy w bardzo profesjonalny sposób przełożyli grę na angielski, ale nie można im się nawet zrewanżować poprzez kupienie oryginału, bo ten jest w zasadzie niedostępny. Co bardziej optymistyczni fani Nintendo wierzą, że trzecia Matka zostanie kiedyś zlokalizowana na rynku anglojęzycznym, ale bądźmy szczerzy – to zbyt nietypowy i niszowy tytuł na to, żeby pokładać w nim nadzieje. Zatem jeśli chcecie zagrać w tę fantastyczną grę, to nie pozostaje Wam nic innego jak odwiedzić stronę fanowskiego tłumaczenia i zagłębić się w świat Mother 3. To najinteligentniej i najzabawniej napisana gra RPG w jaką grałam i szkoda by było żebyście ją ominęli.

Jedna myśl na temat “Nie płakać do zakończenia – Mother 3

  1. Jako fance gier z serii Mother/EarthBound, tudzież, na ten moment, jeszcze historii spod ręki Itoi, podrzucam poniżej wciąż gorący link, coby zachęcić do wnikliwszego poznania dwóch poprzednich części (sama animacja dedykowana EarthBound/Mother 2). Radą jest jednak, aby filmik nie oglądać do końca (powiedzmy początkowe 2.5 minuty jest wolne od kluczowych spoilerów), gdy samej gry się jeszcze nie przeszło!

    POLLYANNA: An Animated Earthbound Tribute:

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s