25 najlepszych utworów z map świata w (japońskich) RPG!

13. Final Fantasy VI – Dark World

 

12. Dragon Quest VIII – Strange World

 

11. Growlanser IV – Endless Road

 

10. Chrono Trigger – Memories of Green

Od początku było wiadomo, że muzyka z Chrono Triggera znajdzie się na tej liście. Problemem był natomiast wybór najlepszej melodii z mapy świata, bo jak wiadomo w CT jest ich kilka. Mamy sentymentalną, futurystyczną, egzotyczną, a ja w końcu postanowiłam wybrać tę, która aranżuje główny motyw gry w tajemniczy, przygaszony sposób.

 

 9. Valkyrie Profile: Covenant of the Plume – Spectacle of the Sleeping Serpent

Bardzo cenię sobie Spectacle of the Sleeping Serpent ze względu na szczerość. Sky Gate z pierwszej gry sugeruje graczowi, że będzie brał udział w przygodzie pełnej niebezpieczeństw i ekscytacji. Spectacle of the Sleeping Serpent natomiast nie pozostawia wątpliwości, że będzie to psychologiczna tortura, gdzie najszczęśliwszym zakończeniem będzie śmierć najbliższych osób głównego bohatera. No i to bardzo ładna kompozycja.

 

8. Suikoden Tierkreis – The 12th Significator ~World Map BGM 4~

Jak się już pewnie przekonaliście, mam dużą słabość do kompozycji, które mają za zadanie przekazać ostateczność, nieodwracalność tego, co jest przed nami w danej przygodzie. The 12th Significator dokładnie to robi – nadaje poważny, być może nieco nostalgiczny ton temu, co jest przed nami i przypomina dotychczasowe przygody.

 

 7. Final Fantasy VII – Main Theme

O ile One Winged Angel i parę innych, sztandarowych kompozycji z FFVII mam już po dziurki w nosie, to główny motyw z gry ciągle wywołuje u mnie ściśnięcie gardła. Mało jest kompozycji, które jednocześnie potrafią przedstawić smutek, nostalgię, ale i ogrom oraz niebezpieczeństwa świata, po którym podróżujemy. Główny motyw z siódemki robi to wszystko, tworząc klimat niezapomnianej podróży.

 

6. Fire Emblem: Awakening – Oh, it’s not so bad, Lissa. Just a healthy little walk!

Jeśli rozdawałabym tu nagrody za najbardziej niezgrabny tytuł, powyższa melodia na pewno znalazłaby się na jednym z czołowych miejsc. Nie mogę nawet odnosić się do niej po nazwie, tak niezdarnie to brzmi! W przeciwieństwie do tytułu, sama kompozycja jest bardzo udana: w przygaszony sposób przedstawia przygodę, nostalgię i nadaje ton podróży, która jest przed nami. Polecam tę melodię do pisania prac dyplomowych, sama słuchałam jej na zapętleniu ponad godzinę.

 

5. Devil Summoner: Raidou Kuzunoha vs. The Soulless Army – Tokyo Metropolis

Jeśli coś, w czym Shoji Meguro jest lepszy niż melodie bitewne, to kompozycje z map świata. Komu innemu przyszłoby do głowy stworzenie takiej melodii do historii toczącej się w latach 30. XX wieku? Tokyo Metropolis jest nowoczesne, ekscytujące i można go słuchać w nieskończoność. A biorąc pod uwagę to, jak prezentuje się mapa w grze, czasami spędza się tam zbyt dużo czasu.

 

4. Chrono Cross – Dreams of the Shore Near Another World

Mocno się zastanawiałam czy wstawić tę ścieżkę. W końcu wszyscy zawsze gdzieś ją zapodają na rozmaitych listach przebojów. A potem posłuchałam jej na spokojnie po raz tysięczny piętnasty i stwierdziłam, że nie bez powodu.

 

3. Shin Megami Tensei IV – Tokyo

Brakuje mi słów podziwu dla Ryoki Koduki i reszty zespołu odpowiedzialnego za muzykę do Shin Megami Tensei IV. Jakby to nie była żadna trudność, skomponowali ogromny album czerpiący garściami inspirację nie z trzeciej, ale z pierwszych dwóch gier, zachowując przy tym nowoczesny charakter. Tokyo to fantastyczna kompozycja, która pod płaszczykiem nostalgicznej melodii przemyca świetny bas i klimat mocno podejrzanego miasta nocą, którym Tokio niewątpliwie jest.

 

2. Shadow Hearts: Covenant – Old Smudged Map

Chwilami się zastanawiam, czy przy tworzeniu tego albumu Yasunori Mitsuda nie powiedział reszcie zespołu czegoś na kształt: “wiecie co, mapa świata w drugim Shadow Hearts musi być jeszcze bardziej seksowna.”. Reszta zespołu pewnie sprawę przemilczała dopóki Mitsuda nie zademonstrował co miał na myśli i tak powstał Chocapic. Gdzie Chocapic to Old Smudged Map.

 

1. Shin Megami Tensei: Nocturne – Large Map ~ Last Area

Trzecie Shin Megami Tensei ma nie tylko pełno atmosferycznych ścieżek i inspirujących motywów bitewnych, ale przede wszystkim fantastyczne melodie towarzyszące podróżowaniu po mapie świata. Gdyby nie to, że nie lubię wstawiać ścieżek z tych samych gier do jednej listy, to wszystkie trzy znalazłyby się w tym wpisie. W każdej sytuacji pierwsze miejsce i tak zajęłoby Last Area, które przez gitarę, napięcie i pseudo-orkiestralne wstawki jest najbardziej ekscytującą muzyką towarzyszącą przechadzaniu się po mapie świata, z którąkolwiek miałam do czynienia.

Zaiste, nie ma lepszej rzeczy niż dobra muzyka z mapy świata. A jakie są Wasze ulubione ścieżki i czego niezbędnie brakuje na tej liście? Czekam na komentarze!

Jedna myśl na temat “25 najlepszych utworów z map świata w (japońskich) RPG!

  1. Osobiscie polecam muzyke z Nier, Hills of Radiant Hills. Ogolnie caly soundtrack jest fenomenalny, ale zdaje sie o wiele lepszy, kiedy pierwszy raz slyszy sie go w polaczeniu z tym, co dzieje sie na ekranie – taka dodatkowa porcja emocji. Ten jeden utwor daje jednak to niezwykle uczucie swobody nawet bez widoku zielonej trawy, ktory rozciaga sie przed nami, gdy pierwszy raz opuszczamy wioske.
    P.S. Przepraszam, za brak polskich znakow. ^^’

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s