Przewodnik po amerykańskim dubbingu! (cz. 1)

amerykański dubbingMało co drażni mnie jak pogardliwe odnoszenie się do angielskich wersji językowych japońskich gier. Może wynika to z tego, że naoglądałam się anime w co najmniej pięciu językach, ale odkąd zaczęłam masowo grać w RPGi, nabrałam szacunku do anglojęzycznego dubbingu. Żeby podzielić się tą miłością, zabieram Was na krótką wycieczkę po co ciekawszych nazwiskach w tej branży!

Jest kilka ważnych rzeczy, które powinniście wiedzieć o amerykańskim rynku dubbingowym. Po pierwsze, jest on maleńki. O ile pasjonatów dubbingu jest wielu, to dostęp do pracy przy grach i filmach dostają nieliczni. Kończy się to zazwyczaj tym, że tych kilkadziesiąt stałych aktorów staje się dobrymi przyjaciółmi. Nie zdziwcie się jeśli Wasza ulubiona aktorka okaże się być wieloletnią partnerką innego z Waszych ulubionych aktorów!

Jak się pewnie domyślacie, są różne “klasy” aktorów. Nie chodzi o ich talent, a przynależność do związków zawodowych. Amerykańskie związki (union) zbierają najsławniejszych oraz najbardziej utalentowanych aktorów i są niejako pośrednikami między aktorem, a twórcami gier. O ile osoby poza związkami mogą nie być w żaden sposób odnotowywane w napisach końcowych, to projekty tworzone przy obecności union wymagają wymiany odtwórców ról na liście płac. Przekłada się to na wysokość wynagrodzenia, a także na to, że co sławniejsi aktorzy nie biorą udziału w niszowych projektach, bo studia nie mogą sobie na nich pozwolić.

Aktorów będących członkami związków zawodowych słyszeliście na pewno chociażby w filmach animowanych czy amerykańskich kreskówkach. To oni biorą udział w największych przedsięwzięciach growych. Obecnie jedną z najbardziej znanych aktorek dubbingujących jest Jennifer Hale, którą większość graczy kojarzy z Mass Effectową Shepardzicą, ale brała ona udział w niezliczonych ilościach innych projektów. Sama zaczęłam ją poznawać po roli Eleny w Grandii II, ale zdarzało mi się oglądać liczne kreskówki z jej udziałem na starym i dobrym Cartoon Network.

Cierpię przez to, że niektórzy aktorzy pracują wyłącznie w ramach związków zawodowych. Steve Blum, jeden z moich ulubieńców, najpewniej już nigdy nie pojawi się w żadnej roli w jakim Shin Megami Tensei czy równie niszowych tytułach. W ogóle spotkanie go w japońskich RPGach to coraz rzadszy rarytas.

Podobnie jest z miłością mojego życia, czyli Crispinem Freemanem. Dawał on głos w wielu japońskich produkcjach, growych i niegrowych, prowadzi lekcje warsztatowe z voice actingu, a po godzinach tworzy zajęcia z mitologii w anime. Możecie go kojarzyć jako Albedo w Xenosadze, Regala w Tales of Symphonii, Heata w Digital Devil Sadze czy Rude’a w dubbingowanych wersjach Final Fantasy VII (Advent Children, Crisis Core).

Nie da się mówić o Crispinie Freemanie bez tej sceny.

Jako że ja się tu głównie zajmuję rzeczami super niszowymi, przejdźmy do ludzi, którzy dominują w tych słabiej opłacanych (choć niekoniecznie gorszych!) produkcjach.

Jeśli graliście w co najmniej trzy RPGi w ciągu ostatnich pięciu lat, to z pewnością usłyszeliście głosy ludzi takich jak Yuri Lowenthal, Johnny Yong Bosch, Laura Bailey, Liam O’Brien czy Travis Willingham. Szczególnie dużą (nie)popularnością cieszą się pierwsi dwaj panowie, którzy swego czasu pojawiali się w każdej. możliwej. produkcji. Jako że jestem wielką fanką talentu aktorskiego Yuriego Lowenthala, to serce mi się łamie kiedy ludzie wyklinają jego obecność. Yuri ma niezbyt szerokie możliwości głosowe, ale nadrabia je wyczuciem.

Yuri nie umie zmieniać akcentu, ale to nic.

W tym miejscu zrobimy sobie przerwę. W przyszłym tygodniu skupię się już tylko na wymienianiu aktorów i odnotuję co świeższe nazwiska na rynku. Nie ma ich tak wiele, więc należy ich właścicieli ciepło przywitać. A tymczasem pytanie do Was: jakie są Wasze ulubione role w grach?

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s