Grudzień miesiącem kompozytorów #2 – Yasunori Mitsuda

banner-kompozyto2Drugim kompozytorem, o jakim chciałabym opowiedzieć, jest autor muzyki tak uniwersalnie pięknej, że nie raz zdarzało mi się zachęcać ludzi zupełnie niezainteresowanych grami do jego kompozycji. Dzisiaj o geniuszu, który ma przykrą tendencję do przeginania.

Yasunori Mitsuda to jeden z najbardziej udanych debiutantów, jakich można sobie wyobrazić. Pracował dla Squaresoftu jako kompozytor dźwięków (czyt. tworzył efekty dźwiękowe), ale namówił zwierzchników na to, żeby pozwolili mu skomponować muzykę do nowej gry – Chrono Triggera. Młody Mitsuda przeholował i z powodu przepracowania musiał koniec produkcji spędzić w szpitalu, podczas gdy pracę nad grą dokończył jego szef i mentor – Nobuo Uematsu.

Mitsuda-san jest szalenie wszechstronnym kompozytorem i właściwie nie ma gatunku muzyki, w którym by nie grzebał. Najlepiej jednak czuje się w klimatach celtyckich i New Age, o czym świadczą robione przez niego aranżacje. Sam twierdzi, że jego praca to głównie wygłupy przy instrumentach muzycznych, a melodie pojawiają się w jego głowie zupełnie spontanicznie.

Kompozytor jest odpowiedzialny za jedne z najpiękniejszych soundtracków i praktycznie nie ma roku, w którym ktoś by nie obwołał jego Chrono Crossa najlepszą muzyką z gier ever. Wynika to nie tylko z melodyjnych kompozycji, ale także użytych instrumentów. Mitsuda unika syntezatorów, a za jednen z największych sukcesów swojej kariery uważa współpracę z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną przy pierwszym epizodzie Xenosagi.

Jedną z najbardziej wyróżniających Mitsudę rzeczy jest jego umiejętność tworzenia naprawdę dobrych ścieżek wokalnych. Cierpię na awersję do większości śpiewanych rzeczy w grach, ale nie ma takiej piosenki produkcji Yasunoriego Mitsudy, której bym nie lubiła. Nie dość, że są charakterystycznie melodyjne i klimatyczne, to wzbogacają je fantastyczne wokalistki.

Ze względu na perfekcjonizm, pracoholizm i skłonność do depresji, Yasunori Mitsuda nie jest aż tak produktywny jak zeszłotygodniowy bohater. Stworzył jednak jedne z najbardziej popularnych i uznanych albumów, które są dowodem na to, że muzyka do gier to sztuka. Jeśli wcześniej nie mieliście okazji zapoznać się z jego dziełami to zazdroszczę – czeka Was prawdziwa gratka.

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s